Az ősz folyamán meghirdetett mozgalom eddigi eredményeivel kapcsolatban érdeklődtünk Békéssy Erzsébettől, az ügynökség igazgatónőjétől. A munkálatok jó ütemben folynak – osztotta meg velünk Békéssy. Az iskolások lankadatlan lelkesedéssel építik az elemeket.
A kész elemeket az oktatási intézményekből Atyába, a Kentaur Rekreációs Központba (a központ biztosította az 1,8 hektáros építési területet), ingyenesen elszállítják, ott a mesterek helyre illesztik őket. Így jön létre az az ökológiai, oktató jellegű útvesző, melyet tavasszal, a Szatmár Megyei Erdészet által felajánlott fákkal beültetnek.
Az építendő elemek egyenként 4,2 méter hosszúak és 1,7 méter magasak. Alapja egy fém háló, melyre PET palack-oszlopokat erősítenek fel mindkét oldalra. A csaknem 15 négyzetméteres felület „befedéséhez” mintegy 800-900 palackra van szükség. Mivel a labirintus elkészítéséhez összesen 1 km hosszú falat kell összeállítani, a diákok – tevékenységük gyümölcseként – több mint 150.000 flakontól szabadítják meg a lakókörnyezetet. Hulladékgazdálkodásból jeles!
Az igazgató megelégedését fejezte ki a munkálatokkal kapcsolatban, hiszen már 726 méter fal készen is van. A majd` 75%-os készültség szint nem egész két hónap alatt jött össze. Még három hetük van a nebulóknak, mely bőven elegendő lesz a maradék 274 rész megvalósítására. Április 12-én adhatják le az utolsó flakon-falakat.
Az oktatási intézmények annyi elemet vállaltak be, amennyit szerettek volna. A Pusztadaróci Általános Iskola 7-et, hat suli hatot, a szatmárnémeti Steinhardt Líceum ötöt. A többiek 4-4 darabot készítenek. Mindenki teszi a dolgát, a lelkesedés töretlen, hisz nagy a tét: kirándulást nyerhetnek Ópusztaszerre, illetve az atyai Kentaur Rekreációs Központba.
Nem csak felépíteni, hanem megfejteni is érdemes ezt a talányokkal teli labirintust. Ahhoz, hogy a bátrak biztosan jó irányba forduljanak, egy kérdőívet kapnak térkép gyanánt. A kérdésekre adott helyes válaszok mutatják meg a helyes irányt. Furfangos, játékos módon bővül a vállalkozószelleműek környezetvédelmi tudástára. A kvíz teljesítésével a PET palack rengeteg közepére ér a vándor, ahol egy filagória, valamint érdekfeszítő információs táblák és kiállítás várják kis pihenőre a visszaút előtt. A természetvédelmi kiállítás anyagát szintén diákok készítik egy verseny keretében. A nyertes alkotásokat állítják ki a labirintus közepén.
Az öko-útvesztő ötletéért Békéssy Erzsébet és ügynöksége több elismerésben részesültek. A környezetvédelmi akció eredményeként megyeszerte 75 iskolát mozgatnak meg, több ezer diák dolgozik az ügyért, és maradandót alkotnak a jövő nemzedéke számára.
Az építmény átadására június 5-én kerül sor, a nemzetközi környezetvédelmi napon. Ha sikerül megvalósítani a pillepalack falat, az sem kizárt, hogy a kezdeményezés bekerül a romániai rekordok könyvébe.